For better day!

ROSÓŁ!

foto 1Ile osób na świecie, tyle rosołów – każdemu wychodzi inaczej, każdemu dobrze:) Od dobrych kilku miesięcy rosół przygotowuję w praktycznie w każdą środę i niedzielę. Dlaczego? Po pierwsze szklanka samego wywaru dziennie jest wskazana na AIP:) Pod drugie jest to baza do wszelkich innych zup, kremów, które robię.

No więc u mnie wygląda to tak:

Składniki: kawałek żeberka wieprzowego, porcja rosołowa + kilka skrzydełek, szponder wołowy, warzywa: marchewka, pietruszka, seler ( połówka), por, liście lubczyku, liście laurowe, sól. Jeśli ktoś może: pieprz w ziarnach i ziele angielskie ( ja póki zgodnie z AIP unikam).

foto 5Przygotowanie: marchew, pietruszkę, seler obieram i kroję na mniejsze kawałki, z pora biorę część „zieloną”. Warzywa i mięso myję w zimnej wodzie. Zalewam również zimną wodą, solę, wrzucam liście laurowe ( na wielki garnek używam ok 1.5 łyżeczki soli). Wstawiam na ok 3 godziny na małym ogniu, pod koniec gotowania dodając lubczyk. Należy pilnować, aby rosół nie zaczął gotować się razem z tzw. „burzynami” – wówczas będzie mętny. Na początku warto więc przypilnować tematu i zebrać „pianę”,która się wytworzy.

  foto 3 foto 4

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Scroll To Top